МЕДИКО-ПСИХОЛОГІЧНА РЕАБІЛІТАЦІЯ: ОБМІН ДОСВІДОМ З ЛАТВІЙСЬКИМИ КОЛЕГАМИ

26 квітня 2015 р. Одеса

26 квітня за ініціативою Товариства волонтерів Одеського госпіталю “Волонтерська січ” та організаційною підтримкою Реабілітаційний центр “Шпиталь Майдана”, «УАРЗЧ» відбувся захід «Досвід психологічної реабілітації воїнів та постраждалих осіб». Модераторами зустрічі були: Вілніс Чернавскіс, Міністерство оборони Латвії, головний психолог Об’єднаного штабу Національних збройних сил, Элмарс Плавінс, Міністерство оборони Латвії, головний капелан Об’єднаного штабу Національних збройних сил Латвії.
Захід гостинно прийняв санаторій «Аркадія» ДПС України.
Латвійських спеціалістів супроводжував Зігмундс Балодіс, військовий аташе Латвії в Україні, підполковник.
Фактично у практично всіх поранених є симптоми посттравматичних стресових розладів (ПТСР): нав’язливі спогади, знижений фон настрою, непереборна безсоння, безпричинна тривога, підвищена дратівливість, нервозність, депресія, настороженість, розлади пам’яті та уваги. Також відчуваючи на собі всі симптоми ПТСР, лікарі та психологи дуже рідко звертаються за допомогою до своїх колег, вважаючи, що вони самі, як професіонали, зобов’язані впоратися з цією проблемою.
Сучасні вимоги до медико-психологічної реабілітації в нашому суспільстві вимагають переглядати існуючи підходи та працювати всім спеціалістам разом.
На зустрічі обговорювались:
– особливості роботи з учасниками бойових дій, їх родинами;
– психологічний супровід, робота з волонтерами та капеланами;
– досвід роботи психологів на базі реабілітаційних центрів;
– актуальні методики реабілітації ПТСР.
В заході прийняло участь більш ніж 70 осіб, а саме лікарі психіатри, психологи, волонтери, лікарі госпіталю, санаторно-курортних закладів, представники громадських організацій, ЗМІ тощо. Зустріч відбувалася у форматі обміну досвідом та прес-конференції.
Латвійськими колегами було підкреслено, що наші спеціалісти насьогодні мають більший досвід роботи з учасниками бойових дій та постраждалими внаслідок конфліктів. Однак в Латвії більш чітко та ефективно організовано взаємодію між психіатрами, психологами, капеланами, волонтерами. Корисно було дізн6атися про структуру роботи з сім’ями учасників бойових дій та погиблими.
Спеціалісти обговорили застосування різних підходів до реабілітації ПТСР відповідно до строку після травми. Обмінялися корисними в роботі матеріалами. Велику увагу приділили проблемам реабілітації лікарів, психологів та волонтерів, які не тільки не звертаються по професійну допомогу, а й найчастіше до неї не готові.
Маємо надію на об’єднання зусиль щодо реабілітації ПТСР в Україні для відновлення боєздатності, повернення до суспільства, та майбутнього постраждалих.
Дякуємо всім, хто сприяв організації зустрічі, запрошуємо до дискусії.